Chryzantémy - jak je úspěšně pěstovat 

Dnes jsme dovezli novou várku těchto krásek podzimu. Čekají jen na Vás :) 

Pokud váháte, máme pro Vás několik rad, jaké kultivary existují a jak je pěstovat. Při správné péči Vám pokvetou až do adventu.

KLASIFIKACE KULTIVARŮ

Bohatosti kultivarů se dosáhlo mnohonásobným křížením hybridů, vznikl tím velký počet typů květenství, jako je kulovitý, obráceně kulovitý, deštníkovitý, přechodný pravidelný a nepravidelný, sasankovitý, pomponkovitý, jednoduchý a lžičkovitý.

Podle doby kvetení je rozdělujeme na Časně kvetoucí Chryzantémy a Pozdní Chryzantémy. Péče o tyto skupiny se liší.

POZDNÍ CHRYZANTÉMY

Nejznámější podzimní rostlina, která svou záplavou květů v rozmanitých barvách najde uplatnění jako podzimní dekorace našich zahrad nebo v době dušiček ozdobí i místa odpočinku našich blízkých. Patří jednoznačně k nejkrásnějším květinám podzimu a její využití je velmi široké. Kvete hustě a bohatě, pokud je o ni správně pečováno, umí kvést až do adventu. Počátek nakvétání je ovlivněn délkou dne.  Vhodná je především do nádob, ale i na záhon. Není plně mrazuvzdorná a je potřeba s ní zacházet, jako s muškáty. Před příchodem mrazů odstranit všechny odkvetlé květy a umístit do bezmrazé místnosti a občas zalít. Na podzim rostlinu určitě neostříhejte, neměla by sílu přezimovat. Radikální zastřižení proveďte až na jaře.

Stanoviště: Pokud chcete Chryzantémy pěstovat ve volné půdě, je třeba zajistit slunce až polostín, zahradní kyprou a propustnou půdu, bohatou na na živiny. Chryzantéma potřebuje během vegetace přiměřenou zálivku.  Půda by neměla zcela vyschnout, ale nesmí být ani dlouhodobě podmáčená. V květu je dobré zálivku trochu omezit a pravidelně přihnojovat. 

Zaštipování: První zaštipování se provádí po výsadbě, když výhony vyrostou přibližně o tři až pět centimetrů. Zaštípnutí se provede tak, že se zkrátí konce výhonků asi o jeden centimetr. Další je dobré provést, když jsou boční výhony dlouhé cca 10 cm. Nejzazší dobou pro zaštipování je přibližně polovina července.

Zaštipováním lze rostlinu tvarovat. Lze vypěstovat i jeden stonek s mohutným květem. Pro tento efekt je nutné otrhat všechny postranní výhony, jejich vrcholová poupata se pak mohou neomezeně rozvíjet. Každá větev tak ponese jen jeden květ. Aby se vytvořila kytice drobných květů na jednom stvolu, je nutné naopak odstranit vrcholový (apikální) pupen. Vyvinou se tak květy na vrchních postranních výhoncích.